Brulion

Pismo stanowi podstawę komunikacji i wymiany informacji w każdej firmie. Pozwala załatwiać sprawy, wprowadzać nowe ustalenia, informować o wydarzeniach czy rozliczać środki finansowe. Zanim trafi do adresata, powinno jednak być odpowiednio przygotowane i mieć właściwą zawartość.

Rozmaite wnioski, referaty, opracowania, zanim nabiorą ostatecznej formy i brzmienia, zazwyczaj spisywane są na brudno. Dotyczy to sytuacji, w której szkic pisma umieszcza się w tzw. brulionie. Brulion występuje także pod hasłem koncept. Jest to termin służący do określania projektu pisma, jakie sporządził referent (urzędnik zajmujący się załatwianiem spraw merytorycznych, spisywaniem wniosków itd.). W archiwistyce jest to dokument, który został przygotowany, ale nie uzyskał jeszcze ostatecznej akceptacji przełożonego, będącego osobą decyzyjną.

Rola brulionu w urzędach

Redagowanie pism w wersji papierowej czy elektronicznej stanowi jedną z najczęściej wykonywanych czynności urzędowych. Korespondencja pozwala na wymianę informacji niezbędnych do nadania toku sprawie oraz do jej załatwienia. Aby spełniała swoje zadanie, musi być przygotowywana zgodnie z zasadami opracowanymi na potrzeby pracy kancelaryjnej czy biurowej. Ponieważ reguł tworzenia pism urzędowych jest wiele, w pierwszej kolejności zawsze przygotowuje się brulion, czyli brudnopis. Stanowi on ogólny zarys tego, co ma się znaleźć w liście, jednak nie jest jeszcze wiążącym dokumentem.

 

Brak podpisu, pieczątki czy wymaganych oznaczeń sprawia, że treść brulionu można wielokrotnie zmieniać. W efekcie pozwala to uzyskać ostateczną wersję dokumentu, nie tylko spójną merytorycznie, ale też poprawną językowo. Chociaż brudnopisy są przechowywane w dokumentacji firmy, nie są wiążące. Stanowią jedynie punkt odniesienia do wprowadzanych zmian. Brulion to również koncept, czyli ogólny zarys tego, co ostatecznie znajdzie się w dokumencie.

Zasady redagowania pism urzędowych

Napisanie brulionu pozwala zweryfikować, czy przy tworzeniu pisma zostały zachowane wszystkie obowiązujące zasady. Do najważniejszych wymogów, o których warto pamiętać, zaliczają się:

  • umieszczenie stałych elementów korespondencji urzędowej, takich jak nagłówek, data i miejsce sporządzenia pisma, znak sprawy, dane adresowe odbiorcy,
  • odpowiedni zwrot grzecznościowy,
  • logiczna, uporządkowana i kompletna treść dokumentu,
  • odpowiednio zastosowane znaki interpunkcyjne,
  • właściwe rozmieszczenie tekstu na stronie,
  • numeracja stron,
  • podpisy.

Bardzo istotne jest też zastosowanie właściwego stylu i języka. Tekst nie powinien być nasycony emocjami. Warto stosować proste zdania pojedyncze, uprzejmą formę, zwroty bezosobowe, stronę bierną, specjalistyczne zwroty i powszechnie znane skróty. Treść powinna wyczerpywać temat, a jednocześnie musi być przejrzysta i zrozumiała, najlepiej ujęta w punktach.

Przestrzeganie powyższych zasad jest ważne w pismach urzędowych, gdyż pozwalają one lepiej zrozumieć się obu stronom. Jest to szczególnie istotne, gdy urzędnik wysyła pismo do instytucji nadrzędnej z ważnym wnioskiem. Przygotowując brulion, może pracować na nim do uzyskania najlepszego możliwego efektu.

Bruliony — czym jest brulion, jakie są jego zalety i dlaczego warto w niego zainwestować?

W tym artykule omówimy tematykę brulionów. Bruliony to pewien rodzaj zeszytów, które są wykorzystane zarówno przez uczniów w szkole, jak i przez studentów. Brulion, to narzędzie, z którym możemy również często spotkać się w biurach w firmach etc. Jest to bardzo przydatne narzędzie, dlatego też postanowiliśmy, że w tym artykule poświęcimy mu odrobinę uwagi, opisując najważniejsze aspekty związane z brulionami.

Brulion — co to jest?

Najprościej rzecz ujmując, brulion jest to po prostu gruby zeszyt w sztywnej oprawie. Są one powszechnie wykorzystywane zarówno w szkołach, na studiach jak i w różnych firmach, ponieważ pozwalają one między innymi na przechowanie bardzo dużej liczby informacji. Cena typowego brulionu takiego jak na przykład Oxford Floral B5 (96 kartek), to około 23 zł. Warto zauważyć, że bruliony to zasadniczo grube zeszyty i można zakupić zarówno takie, które mają linie jak i te, które są w kratkę.

Jakie są różnice między zwykłym zeszytem a brulionem?

Zasadniczo, jakiś większych różnic nie ma, zarówno brulion jak i zeszyt służy do tego samego, czyli do zapisywania rozmaitych informacji i notatek. Zasadniczo najbardziej charakterystyczna różnica między zeszytem a brulionem, to to, że bruliony mają grubsze i twardsze okładki, dzięki czemu są zwyczajnie bardziej wytrzymałe na uszkodzenia. W dodatku bruliony mają więcej kartek, należy bowiem pamiętać o tym, że najcieńsze zeszyty mają tylko 16 kartek. Podczas gdy najcieńszy brulion ma aż 60 kartek. Ponadto możemy zakupić również bruliony, które w środku mają 200 czy nawet 500 kartek, dając nam w ten sposób możliwość zapisania wielu różnych notatek.

Bruliony — jakie są ich zalety?

Bruliony, to relatywnie ciężkie zeszyty, jednak wiele osób decyduje się na ich zakup, ze względu na kilka istotnych zalet, do których możemy zaliczyć między innymi:

  • Możliwość zapisania naprawdę wielu informacji —jeżeli chodzi o możliwości w zakresie pisania notatek, to brulion jest naprawdę świetnym wyborem. Bruliony mają bowiem zwykle co najmniej 96 kartek. Dlatego też taki zeszyt, jest bardzo dobrym wyborem dla kogoś, kto chodzi do szkoły średniej, na studia bądź pracuje w biurze. Brulion po prostu zapewnia nam możliwość zapisania znacznie większej ilości informacji niż klasyczne zeszyty. Poza tym wyszukiwanie w nim informacji jest o wiele łatwiejsze, dlatego, jeżeli zależy nam na znalezieniu jakiejś notatki, to pójdzie nam to o wiele szybciej. Taki zapisany zeszyt możemy odstawić na półkę, a jego charakterystyczna, gruba okładka sprawi, że zawsze będziemy wiedzieć, gdzie jest i jakie informacje są w nim zawarte. Jest to ciekawe, ale brulion jest na tyle ciężki i gruby, że gubimy go rzadziej, niż zwykły zeszyt.
  • Jakość wykonania i miejsca przechowywania informacji —niezależnie od tego czy przygotowujemy się do matury, jesteśmy na studiach czy pracujemy w biurze, liczba notatek, jakie musimy spisać i mieć do nich nieustanny dostęp, jest często zatrważająca. Ponadto znaczenie takich notatek często nie jest takie same, niektóre z nich są nam potrzebne przez cały czas, innych z kolei potrzebujemy jedynie przez chwilę. Niektórymi z nich musimy się też dzielić z innym osobami. Dlatego też tak istotne jest miejsce, w którym zapisujemy poszczególne informacje. Brulion wykonuje to zadanie znacznie lepiej, niż jakikolwiek inny zeszyt. Główną zaletą tego rozwiązania jest sztywna okładka, która sprawia, że kartki rzadziej się zaginają i znacznie trudniej jest je ubrudzić na przykład przez wylanie na nie cieczy takiej jak sok czy kawa. Ponadto sztywna okładka oraz czysto masywność brulionu sprawia, że rzuca się on w oczy o wiele bardziej niż typowy zeszyt, dlatego też o wiele trudniej będzie nam go zgubić. Możemy go nawet wrzucić na dno koszyka z dokumentami, a i tak z pewnością znajdziemy brulion, gdy tylko będzie on nam potrzebny.
  • Dostępność wielu różnych typów zeszytów —jeżeli chodzi o bruliony, to ich niewątpliwą zaletą jest to, że są one dostępne w wielu różnych wersjach. Osoby, które chcą kupić brulion mogą zakupić zarówno wersję w kratkę jak i w linie. Ponadto w sprzedaży są dostępne zarówno klasyczne bruliony, jak i takie mające na przykład dwa razy więcej kartek. Wszystko w zależności od naszych potrzeb. W dodatku na rynku pojawiły się również kołobruliony, które są wyposażone w możliwość wyrywania kartek, które możemy na przykład zamontować w odpowiednich segregatorach. Bruliony mają również rozmaitą oprawę. Wprawdzie okładka jest zawsze sztywna i odporna na uszkodzenia jednakże można je dobierać na przykład pod kątem kolorystyki.

Jak widać, bruliony mają naprawdę wiele różnych zalet, które sprawiają, że są one znacznie bardziej popularnym rozwiązaniem, niż klasyczne zeszyty w kratkę i w linie. Bruliony pozwolą na zapisanie potrzebnych informacji w taki sposób, żeby były one łatwo dostępne dla każdej osoby, która ich potrzebuje. Dlatego też jeżeli jesteście studentami, bądź pracujecie w biurze, gdzie wymagane jest pisanie dużej liczby notatek, to brulion będzie świetnym wyborem.